Іван Войтович. Після ЗНО у Лісотех (НЛТУ України)! А чому б і ні?!

Деревяний трактор

 

Після ЗНО у Лісотех (НЛТУ України)! А чому б і ні?!

Феномен такої звичної для нас деревини, на сьогоднішній день, повністю не вивчений і не розгаданий навіть науковцями. На відміну від рослин , які протягом року зароджуються, розвиваються, плодоносять, всихають і відмирають, деревина має властивості розвиватись протягом століть і накопичувати свою масу і зберігати її після заготівлі дерева.

Деревяний тракторВ Україні в давнину дерево шанували наче людину, вірили що воно має душу. Дерево в розумінні і уяві людей – це було друге чудо після сонця.

Деревину можна переробляти механічним і хімічним способами і практично усі частинки дерева можуть бути використані для бізнесу від коріння, стовбура, гілля , кори і навіть хвої та листя. Найменшою фізичною частиною деревини можна вважати частинки деревного борошна, шліфувальний порох. Не використовують тільки об’єм гнилі, усихання, упресування, що становитиме 7…10% від загального об’єму дерева. Таким чином масу деревини можна використати на 90-93%. В своїй структурі деревина містить багато хімічних речовин які можна екстрагувати особливо в корінні, корі та хвої. Ці речовини можуть суттєво доповнити вартість деревини. Науковці нараховують 20…30 тисяч виробів з деревини, які можуть бути отримані механічними, хімічними, гідролізним способами за наявності відповідних знань, сировини, технологій, можливостей і потреб в їх отриманні.

 

На жаль, територія України є малозалісена і за цим показником займає 7 місце в Європі тільки з кінця списку. Разом з тим, в той же час, в Україні є люди, групи людей які говорять, що в Україні є досить запасів деревини, що дозволяє їм сприяти тому, що майже 20% заготовленої деревини щорічно відправляється на експорт в необробленому вигляді і це не найгіршої якості сировина. Це зменшує здатність забезпечити вітчизняні підприємства деревною сировиною українського походження, позбавляє можливість отримати вироби з більшою доданою вартістю.

Однією з можливостей, що дозволить задовольнити потреби промисловості це зібрати і повноцінно переробляти усі рештки деревини які утворюються в процесі росту заготівлі, перероблення деревини як у лісі, так і за його межами, де проростають дерева (вздовж доріг, садах, парках та інше) а також переробляти так звану вживану деревину якої є досить багато і, на жаль, її ніхто в Україні точно не обрахував і не запропонував способи її кращого перероблення.

Постійно науковці і практики розробляють, винаходять, пропонують все нові і нові технології у вирощувані лісових культур, їхній заготівлі, розроблені нових видів конструкційних матеріалів, нових конструкцій виробів з деревини та їх комплектуючих, нового інструменту та обладнання для перероблення для того щоб мати задоволення від своєї праці, отримати більшу додану вартість від деревини і додатковий прибуток.

І в Україні з’являються новинки техніки і технології оброблення та виготовлення продукції лісової галузі як вітчизняних розробок, так і Технологія виробів з деревини. Підручникінвестованих ззакордону, які направлені щоб зберегти дефіцитну деревну сировину, захистити довкілля і при цьому мати економічну вигоду. Сьогодні у нас працюють заводи з виготовлення різноманітних плитних матеріалів, матеріалів для оздоблення деревини, деревообробних інструментів, машин, обладнання, оброблювальних центрів. Для їх обслуговування необхідні відповідні знання і вміння. А скільки у світі є ще цікавих новинок технології які могли б збільшити прибуток при їх застосуванні ,але які вимагають додаткових новітніх знань. Слід визнати що більшість з цих новинок надходять до нас ззакордону, там і молоді люди ( студенти) і досвідчені спеціалісти час від часу розробляють такі новинки: оброблення деревини лазером, отримання струганого шпону товщиною 0.1 мм., деревини “Bendy wood”, плит MDF і OSB, нових видів клеїв, лакофарбових матеріалів, фурнітури та інше. Не тільки розробляють а й виготовляють і реалізують їх по всьому світові в тому числі і на Україні. І усі ці новинки вимагають додаткових знань для застосування. Використовуючи їх, ми оплачуємо розробникам і виробникам за їхні знання і зусилля. Вони від цього отримують моральне і матеріальне задоволення, в тому числі і за наш рахунок, а ми залишаємось на тому рівні на якому ми є. Хочеться вірити, що і серед наших людей є такі, які, набувши певних знань, зроблять свій внесок в лісову науку і про них знатимуть у світі, а вони матимуть від цього матеріальне і моральне задоволення.

А чи знаєте ви скільки цікавого про ліс і про перероблення деревини уже відомо фахівцям сьогодні?

  • В Каліфорнії недавно знайшли деревну ділянку, де росте дуб Пальмера висотою до 1 м. вік якого становить 13 тис. років.
  • В Україні росте біля 1500 дерев породи тиса який може рости понад 5 тис. років, не гниє протягом століть, тоне у воді, як камінь.
  • В Каліфорнії дерева секвої мають вік близько 3 тис років і сягають у висоту 130 м.
  • У Японії біля міста Нари існує комплекс буддійських храмів з вишуканою архітектурою – найдавніші дерев’яні будівлі в світі побудовані в 607 р. н.е.
    • Перші деревообробні інструменти зроблені з каменю: сокири, клини, струги, свердла, мають вік 300 тис. років.
    • Перший повний набір столярного інструменту, зробленого з бронзи знайшли на острові Крит має вік 5 тис. років.
  • У Єгипті дерево різали на шпон більше 3 тис. років тому.
  • Перші залізні пилки були 50 років до н.е.
  • Перша машина яка використовувала круглу пилку була в Голландії в 1777 р.
  • Форму стрічкової пилки запатентували в Британії в 1808 р., але, через проблеми з’єднання, використання затрималось до 1870-1880 рр.
  • Шафу зроблену в Флоренції в 1720-1732 рр. продали в 1990р. на аукціоні Christie’s за 19 млн. фунтів стерлінгів.

Чи не хочеться Вам зробити щось подібне до тієї шафи і розбагатіти за рахунок свої знань та вмінь?

Подібних цікавинок про деревину і її перероблення сьогодні можна знайти безліч.

Отримати необхідні знання про вирощування та догляд за лісом, заготівлею та переробленням деревини можна поступивши на навчання до єдиного в Україні вищого навчального закладу повного циклу лісового профілю Національного Лісотехнічного Університету України розташованого у м. Львів. Більш детальна інформація про це дивись адресу приймальної комісії: 79057 м. Львів, вул. Ген. Чупринки 105, кабінет 107, тел. 067-370-23-12, e-mail: nltu_pk@ukr.net“>nltu_pk@ukr.net, nltu.edu.ua .

Але не тільки пізнанням нового у лісовій справі займаються студенти у лісотехнічному університеті. Серед різноманітних видів дозвілля, які студенти можуть отримати в універі, Львові, Карпатах, нижче представлено фрагменти потуги студентів на одній лише кафедрі технології меблів та виробів з деревини за останні роки у складанні віршів про свою спеціальність. Це і є ознакою любові до вибраного ВУЗу і до спеціальності.

Кем быть?

У меня растут года,

будет и семнадцать.

Где работать мне тогда,

чем заниматься?

Нужные работники –

столяры и плотники!

Сработать мебель мудрено:

сначала мы берем бревно

и пилим доски

………………………..

1928р. В. Маяковський

Ліси твої Україно!

………………………………..

Мені подобаються фабрики, заводи.

З деревиною працювати поклик мій

Гарнішої за ліс нема природи.

Тому і з ним було багато в мене мрій.

Я роблю креслення на білому папері

Це звична справа для мене тепер

Я проектую меблі, вікна, двері

Бо горда тим, що маю статус –

Інженер

……………………………….

2012 Н.Сосна

 

Ким Бути?

Ким бути, що робити?

Ось закінчив школу я

І відправився в дорогу

Думав піти на лісника,

Але вибрав деревообробника.

……………………………..

2012р. П. Гренюх

***

Робити меблі – річ складна

Найперше тут деревина

А потім клей, шліфшкурка, лак

Та ще й художній хист і смак.

………………………………..

2003 О.Рудніцька

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.