Пізнання українського та європейського досвіду бізнесу та освіти студентами-технологами деревообробки

g image001

ВІД НАВЧАННЯ ДО ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ:

ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ-ТЕХНОЛОГІВ ДЕРЕВООБРОБКИ НЛТУ УКРАЇНИ

 

 Досвід підготовки молодих кадрів та успішного бізнесу повинен стимулювати до навчання студентів та успішного старту для майбутньої кар’єри, а також передаватися бізнес-структурами підготовленим в навчальних закладах фахівцям. І такий досвід постійно отримують студенти ІДТД НЛТУ України.

Зустрічі керівників компаній зі студентами відбуваються як в аудиторіях, так і у виробничих умовах – в цехах, дільницях та актових залах підприємств.

Останнім часом студенти мали можливість відвідати такі підприємства: ТзОВ «Ено Меблі Лтд», ТзОВ «Фішер-Мукачево», ТзОВ «Блюм Україна», ТДВ «Меблевий комбінат «Стрий», ТзОВ «Нова», ТзОВ «ЕлДом», ТзОВ «Кроно-Україна», ВТПП «Стиль», ТзОВ «ЛВТМФ «Карпати»; ТзОВ «ГалЛіс»; ТзОВ «Декор-Сервіс», ТзОВ «Явір», ТзОВ «Брама», ТзОВ «Юр-Віт», ТзОВ «МДФ-Люкс», ТзОВ ЛВТМФ «Карпати», ТзОВ «Дизайн-Майстер», ДП «Соренсін-ІХААР», ТзОВ «Укрлісекспорт», СП «Добрі меблі», ТзОВ «Трембіта», ДП «Факро-Львів», СП «Поролон», ТзОВ «Фортуна», ТзОВ «ТВД», ТОВ “Уніплит”, ПП «Сивуля», ПП «Роман» та інші.

Також протягом року, практично кожного місяця керівники, технологи провідних фірм приїжджали до університету та виступали протягом 1-2 год. перед студентами випускових курсів:

·       ТзОВ «Ено Меблі Лтд» – генеральний директор Кунинець Є.П.;

·       ВТПП «Стиль» – директор Турчин В.В.;

·       ТзОВ «Брама» – директор Орач В.С.;

·       ТзОВ «Блюм Україна» – директор Нестор Ю.Б.;

·       ТзОВ «Добробут» – директор Николайчук П.М.;

·       ТзОВ «Кемікал-Захід» – технолог Трохимчук Н.І.

Студенти-технологи ІДТД НЛТУ України щорічно відвідують багато деревообробних та меблевих підприємствах України, де проходять практичну підготовку, вивчають технологічні процеси та освоюють сучасні ресурсоощадні та екологобезпечні технології (рис. 1-11).

 

g image001

Рис. 1. Студенти-технологи на ТзОВ «Ено Меблі Лтд»

g image002

Рис. 2. Студенти-технологи на ТзОВ «Фішер-Мукачево»

g image003

Рис. 3. Студенти-технологи на ТзОВ «Блюм Україна»

g image004

Рис. 4. Студенти-технологи на ТзОВ «ЕлДом»

Студенти-технологи  НЛТУ на ТзОВ «Нова»

Рис. 5. Студенти-технологи на ТзОВ «Нова»

Студенти-технологи НЛТУ на ТзОВ «Кроно-Україна»

Рис. 6. Студенти-технологи на ТзОВ «Кроно-Україна»

Студенти-технологи  НЛТУ на ТзОВ «Брама»

Рис. 7. Студенти-технологи на ТзОВ «Брама»

Студенти-технологи НЛТУ  на ТзОВ «Юр-Віт»

Рис. 8. Студенти-технологи на ТзОВ «Юр-Віт»

g image009

Рис. 9. Студенти-технологи на ТзОВ «Укрлісекспорт»

Студенти-технологи на ДП «Факро-Львів»

Рис. 10. Студенти-технологи на ДП «Факро-Львів»

Студенти-технологи НЛТУ  на ПП «Сивуля»

Рис. 11. Студенти-технологи на ПП «Сивуля»

Хочеться зазначити, що представники інших кафедр ІДТД також проводять ефективні зустрічі у виробничих умовах. 30 листопада 2016 року для студентів різних курсів спеціальності «Комп’ютерні науки та інформаційні технології» та викладачів кафедри Інформаційних технологій ІДТД була організована ознайомча екскурсія на одну із найбільших та найперспективніших ІТ-компаній Львова – «SoftServe». SoftServe — найбільша українська компанія з розробки програмного забезпечення, яка пропонує послуги з виробництва, контролю якості та підтримки інформаційних систем і рішень. Від часу створення клієнтами SoftServe стали понад сто компаній з усього світу, серед яких відомі бренди США, Канади, Західної Європи.

SoftServe перша ІТ-компанія в Україні, яка має власний навчальний заклад – SoftServe University, що пропонує навчання за програмами SoftServe ІТ Academy, Microsoft IT Academy, школу іноземних мов та сертифікаційний центр. Компанія «SoftServe» посідає чільне місце на ІТ-ринку і відома своїми здобутками у розробці програмного забезпечення та надання консультаційних послуг. Це найбільша глобальна IT-компанія з українським корінням та найкращий роботодавець України 2010-2015 років, в якій працює понад 4500 професіоналів у різних сферах ІТ. З 1993 року компанія SoftServe успішно здійснила понад 3,5 тис. проектів для більш ніж 150 провідних світових компаній. Корисним для студентів стало ознайомлення з вимогами, які висувають до свої майбутніх працівників. Зокрема наголошується на високому рівні володіння англійською мовою, оскільки працівники компанії безпосередньо спілкуються  із закордонними клієнтами та співробітниками. Крім того, компанія створює комфортні умови для саморозвитку кожного працівника – є багато внутрішніх навчальних програм, навчальних курсів, міжнародних тестувань за різними напрямами. Під час екскурсії студенти мали можливість ознайомитися з особливостями роботи в ІТ-компанії, поспілкуватися з провідними фахівцями у даній галузі, а також побачити як проводять свій вільний час працівники. Для цього в офісах компанії на кожному поверсі є обладнані кухні, сучасні спортзали, відпочинкові зони.

З 11 по 15 травня 2015р. делегація ІДТД відвідала найбільшу європейську виставку обладнання, інструменту і матеріалів для лісового господарства, деревообробної та меблевої промисловостей «Ligna 2015» у німецькому місті Ганновер, де також взяла участь у налагодженні міжнародних зв’язків з виробниками деревообробного обладнання та з навчальними закладами Європи (рис. 12).

Українська делегація ІДТД на виставці «Лігна-2015»

Рис. 12. Українська делегація НЛТУ на виставці «Лігна-2015»

Однією із значимих подій 2016 року була зустріч 1 грудня  української делегації ІДТД НЛТУ України з австрійською компанією FelderGroup. Через українське представництво Felder Україна, яке очолює в Україні Інна Миколаївна Ізмайлова та представляє у Львові Миськів Євстахій, співробітники та студенти ІДТД отримали унікальну можливість відвідати завод Felder – одне з найбільших європейських підприємств в галузі виробництва деревообробного обладнання, яке було засноване Йоханом Фельдер ще в 1955 р. (рис. 13).

Українська делегація ІДТД на заводі «Фелдер»

Рис. 13. Українська делегація ІДТД на заводі «Фелдер»

Сьогодні сімейне підприємство FELDER, представлене марками FELDER, FORMAT-4 і HAMMER, утвердилося на світовому ринку як FelderGroup, що спеціалізується на виробництві обладнання та інструменту для меблевого та столярного виробництва.

Українська делегація, яку очолював проф. Максимів Володимир Михайлович, мала можливість познайомитися з виробничим процесом на підприємстві від розробки конструкцій верстатів до технологічного процесу виробництва верстатів, які проходять повний цикл виготовлення на заводі FELDER в м. Халь в Тіролі.

Екскурсія по заводу в м Халь в Тіролі почалася в актовому залі підприємства. Українську делегацію особисто привітав головний менеджер компанії FelderGroup. З основними віхами її розвитку гості ознайомилися в музеї, де зберігається історія підприємства, починаючи з дати його заснування в 1956 р, коли Йохан Фельдер зі своєю дружиною Гертрауд в своїй майстерні в батьківському домі в Абсаме заснував підприємство «Йоханн Фельдер молодший». Експонатами музею є не лише фотографії і документи, а й перші деревообробні верстати, які були показані на виставках у Відні і Інсбруку вже в 1956 р. Величний вид австрійських Альп надихає виробників Фельдер створювати дійсно інноваційний і якісний продукт.

Область дослідження і розвитку, маркетингу, реклами, збуту, навчання співробітників – поряд з виробництвом, обробленням поверхні, монтажем, сервісом є невід’ємними складовими філософії FELDER. Зважаючи на це, представникам української делегації, які активно впроваджують оптимізаційні процеси в дусі філософії Кайдзен в навчальний процес підготовки фахівців з деревооброблення, було на що подивитися і чому повчитися як у виробничих цехах, так і в офісі компанії. Українські професіонали та майбутні фахівці-технологи також мали можливість отримати вичерпну характеристику програмного забезпечення для продукції FELDER, використання якого дозволяє повноцінно використовувати потенціал продукції FELDER.

В рамках програми візиту відбулося відвідування українською делегацією Тірольської професійної школи столярного майстерності – навчального закладу, яке навчає професійних столярів. Здивуванню не було меж. Наскільки все продумано, профінансовано та втілено для підготовки майбутніх фахівців – технологів деревообробки. Українську делегацію привітав директор коледжу. Наші меблевики поділилися з керівництвом коледжу враженнями і змогли задати питання, які виникали в процесі екскурсії. Особливо захоплює внутрішнє оздоблення коледжу – загальні коридори та навчальні аудиторії. Верстатний парк коледжу просто вражає. Залишається тільки здогадуватися, як приємно осягати нові знання в подібній обстановці. Вихованці коледжу навчаються на зразках комплектуючих і фурнітури від провідних світових брендів. Директор і представники педагогічного колективу коледжу діляться з українськими мебельниками подробицями системи профорієнтації навчання професійних кадрів (рис. 14).

Українська делегація ІДТД  в Тірольській професійній школі столярної майстерності

Рис. 14. Українська делегація ІДТД  в Тірольській професійній школі столярної майстерності

Величезне враження на українських меблярів справила екскурсія по виставковому технологічного центру – це ніби шоу-рум (демонстраційний зал), де виставлено більше 150 моделей верстатів марок Hammer, Felder і Format-4. Українські меблярі могли в дії побачити технологічні новації Felder, зокрема, роботу форматно-розкрійних, фрезерних і пиляльно-фрезерних свердлильно-присадочних, крайколичкувальних верстатів та іншого  обладнання. Члени делегації, спостерігаючи за роботою кожного з вироблених FelderGroup верстатів в шоу-румі, зрозуміли на якому професійному та високоточному обладнанні працюють німецькі та австрійські меблеві компанії.

Представники компанії FelderGroup запропонували членам української делегації насичену програму, яка включала не тільки знайомство з виробничими потужностями FelderGroup, але і традиційною культурою Тіролю в містах Халь та Інсбурку. Співробітники українського представництва компанії «Фельдер» та менеджер компанії FelderGroup продемонстрували українській делегації справжню австрійську гостинність і привітність, завершивши програму дня спільним обідом зі страв за рецептами тірольської кухні, доповненої традиційним колоритом.

2 грудня 2016 року в м. Розенхайм відбулося знайомство з факультетом технології деревини та конструкцій. Зустріч почалося прямо на території Університету прикладних наук біля план-схеми розташування приміщень навчального закладу. В короткій розповіді професора кафедри Dr. H. Martin Illner було озвучено, що «Ми проводимо  навчання висококваліфікованих молодих фахівців для нашої галузі з 1925 р. В даний час ми навчаємо близько 1000 студентів, тобто майбутніх інженерів деревообробної галузі. Ми є постачальниками послуг в галузі освіти, подальшого навчання, наукових досліджень і розробок та передачі знань студентам для торгівлі і промисловості. Наша увага зосереджена на галузі лісової техніки, внутрішньої інженерії і дерев’яного будівництва. Наш професорсько-викладацький склад нараховує 48 фахівців. Наші викладачі та співробітники працюють в 22 державних в найсучасніших лабораторіях. У нас є сильні виробничі зв’язки з нашими регіональними партнерами і інститутами в лісовій промисловості мережі Holzcluster Розенхайм і федеральної землі Баварія (баварського лісового і деревообробного кластера). Крім того, у нас є підтримка величезної національної і міжнародної мережі давнього промислового партнерства. Я думаю, що скоро Україна поповнить списки нашого партнерства».

Подальша зустріч  відбулася в актовому залі факультету технології деревини та конструкцій, де декан професор Thorsten Ober ознайомив українську делегацію з основними напрямами освітньої діяльності, зокрема, це:

·        матеріалознавство (дерево, матеріали з деревини, комбіновані матеріали);

·        будівництво (меблі, будівельні компоненти, внутрішня інженерія, будівництво);

·        дерев’яне будівництво, статика;

·        продукції і матеріалів, розробка, управління продуктом, дизайн виробів з деревини;

·        проектування будівель з використанням методів дерев’яного будівництва;

·        продукція машинобудування і оптимізація;

·        управління операціями і організація; планування виробництва, управління виробництвом, технології управління виробництвом;

·        конструкція установок, машинобудування, автоматизація;

·        інформаційні та комунікаційні технології;

·        будівельна фізика / хімія, будівельні роботи / закони та технологія будівництва.

Деканом також було сказано, що «Ми маємо добрі навики і досвід у всіх виробничих процесах і виробах з деревини, які включає  деревообробна промисловість:          лісопиляння і фрезерувальні роботи, оброблення масивної деревини; матеріали для виготовлення виробів з деревини; дерев’яне будівництво і будівельні компоненти; інженерія інтер’єру; меблева промисловість; обладнання та заводи для їх виготовлення та інше» (рис. 15).

Українська делегація ІДТД в Університеті прикладних наук м. Розенхайм

Рис. 15. Українська делегація ІДТД в Університеті прикладних наук м. Розенхайм

Деканом професором Thorsten Ober було сказано, що на факультеті проводиться підготовка за двома програмами:

Програма Ступінь бакалавра в галузі технології деревини

·         Кінцева кваліфікація: бакалавр технічних наук (B. Eng.)

·         Тривалість: 7 семестрів (6 семестрів теоретичні та практичні 1 семестр)

·         Можлива подвійна освіта з “передовим досвідом роботи”.

Програма Ступінь магістра в галузі технології деревини

·        Ступінь: Магістр наук (М. Sc) спільна ступінь Університету прикладних наук Розенхайм (D) і Бернського університету прикладних наук Архітектури, деревини і цивільного будівництва (CH)

·        Тривалість: 3 семестри повний робочий день або 6 семестрів неповний робочий день

·        Мова викладання: англійська

·        Кількість кредитів: 90.

Було зазначено, що випускники обох університетів є експертами, які освоюють новітні технології в міжнародному середовищі. Знання та навички, отримані в практичній підготовці, дозволять випускникам стати цінними спеціалістами для підприємств в приватному бізнесі, громадських організаціях або інститутів в лісовій, машинобудівній або переробній промисловості, а також в лісовому будівництві / реконструкції та інженерії інтер’єру. Випускники зможуть знайти роботу в сферах діяльності, таких як планування, управління проектами, виробництво, маркетинг і збут, контроль якості, а також в наукових дослідженнях і викладанні.

Після плідної дискусії та обговорення цікавих питань, українській делегації було продемонстровано лабораторний фонд університету, який наповнений найновішим обладнанням різного призначення провідних німецьких компаній. «Все це в комплексі і створює історію успіху факультету технології деревини та конструкцій Університету прикладних наук міста Розенхайм», – сказав декан.

У рамках програми “Інтернаціоналізація вищої освіти” для розвитку дуальної форми навчання в НЛТУ України, міжнародної співпраці університетів і бізнесу, а також співробітництва за іншими напрямами відбувся візит проф. Максиміва В.М. і доц. Врублевської О.В. до Единбурзького університету ім. Дж. Непера (Великобританія).

Метою програми «Інтернаціоналізація вищої освіти» яку реалізує Британська Рада в Україні, є підтримка міжнародного діалогу в сфері вищої освіти як на національному, так і на інституційному рівнях, процесу імплементації Закону України «Про вищу освіту», сприяння запровадженню університетських партнерств задля посилення мобільності студентів, розвитку співпраці у сфері забезпечення якості, розкриття лідерського потенціалу, ефективного та автономного управління університетами.

Програма передбачає фінансування поїздок представників НЛТУ України до Великобританії з метою зустрічі з потенційними партнерами, виявлення і обговорення можливостей майбутньої співпраці та подання заявок на здобуття грантів з різних джерел.

Единбурзький університет, який носить ім’я Дж. Непера – шотландського математика, винахідника логарифмів, – є державним університетом. У ньому навчається близько 18 тис. студентів, з яких 5 тис. – студенти з майже 100 країн світу. Університет веде свою історію від Технічного коледжу ім. Дж. Непера, заснованого в 1964 р. Перший набір був 800 студентів. У 1992 р. заклад набув статусу університету.

Единбурзький університет ім. Дж. Непера готує студентів без відриву від виробництва, за професійно-орієнтованими навчальними програмами, що спрямовані на задоволення запитів роботодавців і потреб студентів. Університет пропонує дистанційні освітні програми і он-лайн навчання. Стратегія розвитку університету до 2020 року серед чотирьох пріоритетних напрямків передбачає інтернаціоналізацію. Університет ставить за мету до 2020 р. досягти рівня працевлаштування випускників понад 95%.

Проф. Максимів В.М. і доц. Врублевська О.В. відвідали кампус Мерчистон, де розташований факультет інженерії, знаменитий комп’ютерний центр ім. Дж. Кілбі на 500 місць і Центр науки і технологій використання деревини у складі Інституту сталого будівництва.

Для викладачів і науковців Інституту була проведена презентація НЛТУ України. Відбулися зустрічі на одному з найбільших лісопереробних підприємств “Sawmill James Jones & Sons Ltd”, у Центрі збереження національної спадщини в м. Стірлінгута в кампусі Бероні Шотландського аграрного коледжу. Проф. Максимів В.М. і доц. Врублевська О.В. також взяли участь в семінарах, організованих Шотландською регіональною групою Інституту інженерів-будівельників, і познайомилися з представниками коледжу Інвернес Університету північно-шотландського нагір’я і островів у режимі Skype-конференції.

Візит дозволив сторонам вперше дізнатися про діяльність університетів і окреслити потенційні напрямки співпраці. Подальші завдання полягають у розвитку контактів у рамках Програми розвитку лідерського потенціалу університетів України, в якій бере участь команда ІДТД НЛТУ України.

Результати поїздок були доведені до широкого кола студентів та співробітників ІДТД. Європейський досвід навчання та бізнесу буде сприяти якісному навчанню студентів-технологів та ефективному підприємництву на теренах України та світу. ІДТД НЛТУ України здобуває досвід, реалізуючи проекти мобільності.

Наша активність у програмі Еразмус+ та інших програмах залежить від зусиль кожного науково-педагогічного працівника, аспіранта, докторанта, науковця та студента. Поновлюючи зв’язки з колегами із-за кордону, ми створюємо можливості для власного розвитку, не кажучи вже про захоплюючі перспективи, що відкриваються перед студентами.

 


 

Автор тексту :

Гайда С.В., доц., канд. техн. наук, gaida@e-mail.ua, serhiy.hayda@nltu.edu.ua

Макет інтернет версії : А. Кушпіт

(Національний лісотехнічний університет України, м. Львів, Україна)